Tisztelt Követőink!

Különleges szakmai témát választottunk erre a hétre is.

Az egyik külsős szakmai képzésünk a Miskolci Egyetem és Veproil Kft. szervezésében zajló, két féléves, Robbanásvédelmi szakmérnök képzése. A műszaki osztályunkról két mérnök kollégánk munka mellett végezve a felkészülést, sikeres államvizsgát tettek.

Az abszolutórium megszerzéséhez szakdolgozat benyújtásra volt szükség, melyet kollégáink, egy-egy már megvalósított Sentimento Kft. projektből készítették el. Az egyik szakdolgozatot már bemutattuk, jelen cikkünkben a másik szakdolgozat rövidített változatát olvashatják:

„A szakdolgozatomban bemutattam egy megrendelőnk által vásárolt centrifuga átalakításaát ATEX Zona 1 -es térben. ( A centrifuga adatait bemutatja a táblázat).

‎ ‎

Fontos szempont volt, hogy a centrifuga és a hozzá kapcsolódó – egy teret alkotó – belső részek inrtizálhatóak legyenek (oxigén szint 4% alá csökkentése inert gázzal ebben az esetben nitrogénnel).

‎ ‎

Lényeges szempont, hogy azon térnek, melyben el akarjuk végezni a gázcserét, teljes mértékben zártnak kell lenni, mivel az O2 szintet szeretnénk lecsökkenteni egy adott határérték alá.

A megvalósítást a következő lépésekben végeztük el:

túlnyomást kellett tartani a teljes rendszerben a tömítettségi hibák elkerülése érdekében, O2-ben dús közeg ne juthasson a zárt belső terébe;

– mivel túlnyomást tartottunk és az eszköz nem rendelkezik PED minősítéssel emiatt biztonsági eszközökkel kellett ellátni a nem megengedett túlnyomás elkerüléséhez;

mérnünk kellett az O2 szint értékét –egy létező probléma miatt: az O2 és az N2 relatív tömege közel vannak egymáshoz, emiatt az inertizálás folyamatát több lépcsőben kellett elvégezni és elengedhetetlen volt megkeresni az optimális betáplálási pontot, pontokat;

– mivel mozgó és forgó alkatrészek vannak benne, azok védelmét is figyelembe kellett venni;

– a centrifuga több fázis elkülönítésére szolgáló szerkezet (szilárd fázist a folyadék fázistól), emiatt mind a két ágat légtömörré kellett tenni. Ebben az eseben a folyadék ág (anyalúg) tömörsége bonyolultabbá tette az elvégzendő folyamatokat.

– A túlnyomás elleni védelmet két eszköz biztosítja: Egy hasadó tárcsa (200mbar) és egy súlyzár (30mbar)

Pár szóban az Inertizálási folyamatról.

Szükséges volt inertizálni a:

Centrifuga házat, a centrifuga csapágyházat és csapágyakat, a szilárdanyag tárolót, az anyalúg tartályt és az összes vezetéket.

‎ ‎

Inertizálást biztosító eszközök

Dobtengely védelme: kettős védelem
– Csapágyak inertizálva
– Csapágyhőmérők beépítve

A szifon oldali nyomástartását a következőképpen oldottuk meg- melyet a Képek jól szemléltetnek

Ág 4: anyalúg be a centrifuga felől (túlnyomás van jelen Inertizált ág)

Ág 5: elfolyó ág (légköri nyomás)”

‎ ‎

A Sentimento Kft. nagyon büszke azokra a kollégáira, akik a munkájuk mellett ilyen nagy ívű – egyetemi képzés feladatait is vállalják.

A megszerzett tudással a cég és az érintettek is, szélesebb körű tapasztalattal, tudásbázissal rendelkeznek, és ezt a folyamatos fejlődést nagyon fontosnak tartjuk.