Tisztelt Követőink!

Különleges szakmai témát választottunk erre a hétre.

Az egyik külsős szakmai képzésünk a Miskolci Egyetem és Veproil Kft. szervezésében zajló, két féléves, Robbanásvédelmi szakmérnök képzése. A műszaki osztályunkról két mérnök kollégánk munka mellett végezve a felkészülést, sikeres államvizsgát tettek.

Az abszolotórium megszerzéséhez szakdolgozat benyújtásra volt szükség, melyet kollégáink, egy-egy megvalósult céges projektből készítették el. Az egyik szakdolgozat rövidített változatát olvashatják a következőkben:

„A szakdolgozatomban bemutattam egy potenciálisan robbanásveszélyes térbe telepített technológiai berendezés együttesnek egy olyan elemét, mely nem robbanásbiztos kivitelű. Ennek a gyártmánynak a védelmét egy saját tervezésű túlnyomásos tokozással láttuk el annak érdekében, hogy az a meghatározott zónában üzemeltethető legyen.

A védelem betűjele: „p” (MSZ EN 60079-2:2015).

A technológiai sor kolloid fej elnevezésű egysége, illetve az azt meghajtó villanymotor kapott túlnyomásos tokozást. A benne elhelyezett berendezés védelmét a reteszekkel biztosított túlnyomásos szellőzés biztosítja.

Mivel a kamrán belül kibocsátó forrás nem jelenik meg, így a védelmet a kamrán kívül jelentkező robbanásveszélyes közeggel, illetve annak bejutásával szemben kell biztosítani. (A berendezés a technológiai sor 2. számú egysége.)

 A védelem elvi ábrája

A megvalósítás elvi módja

A megvalósított koncepció

A kész berendezés

A technológiai megvalósítás során figyelembe kellett vennünk az ide vonatkozó szabványi előírásokat: MSZ EN 60079-2:2015 (Robbanóképes közegek. 2. rész: Gyártmányok védelme túlnyomásos tokozással „p”).

 A megvalósítás lépései, illetve a passzív védelmi elemek:

  •  készítettünk a nem RB-s motor köré egy IP54-es rozsdamentes „dobozt”, melyet csavarkötéssel rögzítettünk a vázhoz
  •  a tömörségét egy nyomáspróba során ellenőriztük, s jegyzőkönyvben rögzítettük
  •  a tokozat tetejére egy biztonsági lefúvó szelep került (1,5 bar-os)
  •  a kamra oldalán vezettük be a levegőt, s egy másik oldalán ki, az átöblítés hatékonyságának növelése miatt
  •  a levegőt zónán kívüli térből szívjuk, egy levegőszűrőn keresztül, s oda is juttatjuk ki
  •  a nyomó ág zónán kívüli szakaszában elhelyeztünk egy szikrafogó rácsot, az előírásoknak megfelelően
  •  a túlnyomást úgy érjük el, hogy a kifúvó ágba beépítettünk egy fojtást
  •  a berendezést felszereltük biztonsági és felügyeleti eszközökkel, elláttuk figyelmeztető jelekkel, matricákkal, valamint a vezérlésben a technológia sor működését a túlnyomásos kamra normál üzeméhez igazítottuk, reteszfeltételekkel

Az aktív biztonsági és felügyeleti eszközök:

  • PT100-as hőmérsékletérzékelő
  • gyújtószikramentes nyomáskülönbség mérő-/távadó
  • légcsatorna áramlás érzékelő szenzor

Ezek az aktív védelmi elemek megjelennek a gyártósor kolloid fejre vonatkozó folyamatábra részletén

A gélgyártósor üzemelésének reteszfeltételei az átöblítés megléte, valamint a kamra megfelelő túlnyomása, illetve annak hőmérséklete!

A túlnyomást és a hőmérsékletet folyamatosan mérjük, az átöblítést pedig a befúvó ventilátor légszállítási adataiból, számítással határoztam meg, a szakdolgozatomban.

A komplett gélgyártósor TMT-vel (Tűzvédelmi Megfelelőségi Tanúsítvány) került átadásra, melynek száma: EXNB 23 TMT 0020 X”

A Sentimento Kft. nagyon büszke azokra a kollégáira, akik a munkájuk mellett ilyen nagy ívű – egyetemi- képzés feladatait is vállalják. A megszerzett tudással a cég és az érintett is, szélesebbkörű tapasztalattal, tudásbázissal rendelkezik, és ezt a folyamatos fejlődést nagyon fontosnak tartjuk.