Tisztelt Követőink!

Az oktatásunk beszámolója folytatódik!

Egy korábbi cikkünk folytatását olvashatják. Szilárd és Szabolcs kollégáink visszatértek Kölnbe, a következő felvonásra a tanfolyamuknak, a Kalibrációs tréningre, hogy ne csak szétszedni tudják a gépeket, de az összeszerelést követően be is tudják állítani a berendezéseket, a legjobb tudásuk szerint.

A Romaco Kilian – kiemelt partnerünk- vezető gyártója a gyógyszer-, tápszer-, élelmiszer- és vegyipar számára készült tablettázógépeknek. Portfóliójuk a K+F eszközöktől az igényes alkalmazásokhoz való robusztus, nagy teljesítményű gépekig terjed. Számos szabadalom tanúsítja az innovatív és ügyfélközpontú megoldások fejlesztése iránti állandó elkötelezettségüket.

A két fiatal kollégánk a Romaco Kilian telephelyén sikeresen elvégezték el az újból  1 hetes „Calibration incl. Measurment technique with WSG” taininget.

A tréning első napján megismerkedtek a Kilian által használt mérőrendszerekkel, amik többnyire WSG ( Weatstone- bridge) mérőcellákat használnak.

Egy kicsit mélyebben a szakmáról: A Wheatstone-híd elsősorban nagy ellenállások mérésére alkalmas áramköri elrendezés.[1] 1833-ban Samuel Hunter Christie találta fel, majd 1843-ban Sir Charles Wheatstone továbbfejlesztette és elterjesztette. A kapcsolás elve az, hogy amennyiben (R2 / R1) = (R× / R3), akkor az ábrán D-vel és B-vel jelölt pontok feszültsége megegyezik, ezért a VG galvanométeren nem folyik áram. Erre az állapotra mondjuk, hogy „a híd kiegyenlített”. Ekkor IG=0. Ebben az esetben az R× ellenállás meghatározása: Rx = (R2 / R1) × R3 = (R3 / R1) × R2.

A második naptól már mindenki örömére a gyakorlat állt a középpontban és a tablettázógépen sorba vették a kalibrálandó pontokat a kollégák.

A berendezésen több helyen szerszám pozíciókat és távolságokat kalibráltak a részvevők, mint például a tabletta falvastagság, ami a tabletta gyártás során az egyik legfontosabb paraméter. Ezek után a különböző erőmérő rendszereket tanulták meg kalibrálni, többek között az előnyomó- és főnyomó erőhöz tartozó egységeket, de ide tartozik a szerszám szorulását figyelő rendszer és a tabletta kinyomásához tartozó erőmérő cella is.

A tanfolyam természetesen kihívásokat is tartalmazott. Az elmélet és gyakorlat elsajátításáról sikeres teszteket kellett kitölteni. A sikeres vizsga után csütörtökön és pénteken is mindenki önállóan gyakorolhatta a kalibrációs feladatokat, párhuzamosan két berendezésen, egy KTP 720X és egy S 370 Prime tablettázógépen.

És hogy még mi történt ezen kívül a két kollégánkkal a messzi Kölnben? A szervezők kitettek magukért:

A hétfői, erős elméleti oktatást kiegészítették egy közös sushi esttel, ahol a finom ételek és hűvös sörök mellett ismerkedtek meg egymással a képzésen résztvevők.

Majd szerda estére meghívta az oktató az egész csoportot otthonába, hogy közösen nézzek meg, a számunkra sajnálatosan vesztes, Német- Magyar mérkőzést, de a vereség ellenére is újfent nagyon jól érezték magukat kollégáink Holger családja körében.

Kollégáink rengeteg új információval, tudással és élménnyel gazdagodva tértek vissza dolgos hétköznapjaikba.

Várjuk megkereséseiket, hogy bizonyíthassuk Önöknek szakértelmünket!