Tisztelt Követőink, Partnereink!

A szakmai cikksorozatunk következő témája: a motorvédő kapcsoló

Olvassák figyelemmel, hiszen a szakma világában sokszor előforduló témában mélyültünk el, természetes a meglétük, de annál fontosabb a szerepük.

Mik is a motorvédők? A motorvédők olyan eszközök, amelyek védelmet nyújtanak a motorok számára a túlterhelés ellen, – valamint védik a kezelőszemélyzetet is. Az eszköz használata nélkül a motorok könnyen túlterhelhetők és meghibásodhatnak, ami akár veszélyes helyzeteket is okozhat az üzem során.

Ezek a védelmi berendezések általában a motor indító áramkörébe vannak beépítve, jellemzően a vezérlőszekrényben, így a kezelésük csak szakképzett vagy kioktatott személyzet részére lehetséges. A motorvédő kapcsolók elektromechanikus alkatrészek, melyek fő célja a meghajtás ki- és bekapcsolása, a gépek megfelelő és biztonságos működésének nélkülözhetetlen elemei.

A kapcsolásban több funkciót is betölt, azonban elsősorban biztonsági berendezés: túlterhelés, eltömődés, fáziskiesés esetén automatikusan lekapcsolja az áramellátást. Kompakt méretükkel, kevés telepítési helyigényükkel helyet takarítanak meg a vezérlőszekrényben. Előnye a megszakítókkal szemben a pontos kioldási áramérték beállítás, melynek köszönhetően gyorsan reagál egy adott rövidzárlatra és néhány milliszekundumon belül lekapcsolja motort.

A kompakt kialakítású készülékben a megfelelő védelmet a beépített mágneses- és hővédelem biztosítja. A hővédelem a túlterheléseket hivatott kiküszöbölni, mely a környezeti hőmérséklet változásait is automatikusan kompenzálja. A beépített bimetall előfeszítését egy forgatható gomb segítségével állíthatjuk be, melyek gyárilag deklarált tartománnyal rendelkeznek. E gomb segítségével állítható be a motor által felvenni kívánt névleges áram értéke.

A mágneses védelem látja el a rövidzárlatok elleni védelmi funkciót. A küszöbértéke nem állítható, értéke a hővédelem maximálisan beállítható áramértékének többszöröse.

Az eszköz felületén található kapcsolók vagy forgókapcsoló segítségével lehet be, illetve kikapcsolt állapotba állítani. Kikapcsolt állapotban a legtöbb ilyen eszköz LOTO-zható, vagyis egy speciális lakat segítségével lezárható a nem kívánt visszakapcsolás ellen. Ezzel biztosítható a biztonságos leválasztás karbantartás idejére. Ez alól kivétel a közvetlenül mágneskapcsolóval összeépíthető kivitel, mivel annak mérete jelentősen kisebb a kalapsínre pattintható kivitelétől.

A motorvédők kiegészíthetők számos további tartozékkal. A legelterjedtebbek az oldallapra vagy homloklapra szerelhető segédérintkezők, melyekkel könnyen megvalósítható az automatizált rendszerekben az állapot visszajelzés. Az ismertetett kézi működtetésű kivitel mellett, távoli és automatikus vezérlésű motorvédők is megtalálhatók több gyártó palettáján.

A mai témakör egy nagyon fontos és szükséges területet érintett. A Sentimento kft által végzett munkák mindegyikénél nagyon figyelünk a részletekre és a biztonságra. Jöjjön tapasztalja meg Ön is a precizitásunkat! Várjuk megkeresését!