Tisztelt Követőink!

Itt a SZTÉK, szakmai sorozatunk folytatása: Szivattyúk méretezése és típusai témakör 2 cikke:

A mai szakmai megjelenésünkben, a vegyiparban leggyakrabban alkalmazott szivattyú típusok témájában osztanánk meg Önökkel információt, bemutatva átfogóan egy korábbi cikkben tárgyalt méretezéssel együtt a szivattyúk világát.

Milyen típusú szivattyúkkal találkozhatunk?

Az előző cikkben tárgyalt karakterisztikán kívül fontos kiemelni a szivattyú típusát. Azt, hogy milyen típusra van szükség, a szivattyú rendeltetésétől, a technológiai igényektől (pulzálás mértéke, adagolási pontosság, megbízhatóság, biztonságosság), és a folyadék fizikai, illetve kémiai tulajdonságaitól függ. A szállítani kívánt folyadékok esetén kiemelt figyelmet kell fordítani a dinamikai viszkozitásra, a hőmérsékleti igényekre, a megengedett nyíróerőre, és a folyadékkal érintkező felületek anyagminőségére.

A két leggyakrabban használt szivattyúk működési elv az áramlástani és a térfogatkiszorításos elven működők.

Áramlástani elven működő szivattyúk:

Az egyik legjellegzetesebb típus a centrifugál (örvényszivattyú) szivattyú. A centrifugál szivattyúkban egy forgó járókerék állítja elő a kívánt nyomást és szállítási mennyiséget. Ezek a típusok magas emelőmagassággal rendelkeznek, azonban viszkózus és nyírásérzékeny anyagok szállítására nem ajánlatosak. Főként vízhez hasonló viszkozitású anyagok szivattyúzására használatosak. Gyakran használják épületek vízellátásának biztosítására, hűtő/fűtővíz keringtetésére, vízművekben nyomásfokozásra stb.)

Térfogatkiszorításos szivattyúk:

A térfogatkiszorításos szivattyú a munkatér térfogatának csökkentésével és növelésével hozza létre a nyomó és szívóoldali nyomáskülönbséget, és a kívánt térfogatáramot. A munkatér térfogatának növelésével ugyanis a kiáramlást biztosító csövön keresztül a folyadék egyszerűen, nagy munkabefektetés nélkül jut a munkatérbe. A helyzet ugyanez, ha a folyamatot megfordítjuk, a térfogat csökkentésével a munkatérből kiürül a folyadék. A térfogat változtatását egy kiszorítóelem végzi. A kiszorító elem, és a munkatér kialakítása határozza meg a szivattyú típusát.

Típusai lehetnek: Membrán, Fogaskerék, Forgódugattyús, Perisztaltikus, Csavar. Ezeken kívül még sok más egyéb megoldás is született a térfogatkiszorításos elv alkalmazására, mint például a dugattyús, a vízgyűrűs, szárnylapátos stb.

További információkat és részleteket a honlapunkon találhat.

https://sentimentokft.eu/sztek-szakmai-tudastar-es-kisokos-rovat/

A Sentimento Kft. csapata, megoldást tud nyújtani bárminemű szivattyúzási feladat méretezésében, megtervezésében, kivitelezésében.

Több sikeres projekten szerzett tapasztalat áll rendelkezésre plédául: robbanásbiztos membránszivatyú, magas viszkozitású gyógyszeripari piskótaszivattyú, analitikai laborba tervezett magas pontosságú adagoló membránszivattyú és hűtő/fűtő rendszer centrifugál szivattyú rendszerek megvalósításából.

Keressenek bizalommal!